16 Mayıs 2017 Salı

Çınar Filmi Cannes Yolunda


Yönetmen Mustafa Karadeniz, filmi için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurduğunu ve 600 film arasından ilk 9'a girerek Bakanlıktan destek almayı başardığına işaret ederek, yapımın Avrupa serüvenine başladığını belirtti.

Karadeniz, filminin 17-25 Mayıs'ta Cannes Film Festivali'nde gösterileceğini, diğer festivallerden de davet aldıklarını söyleyerek, "Böyle bir hikâyenin dünyada bizi nasıl temsil edeceğini göstermek istiyorum. Engelli arkadaşlarımı yüreklendirmek istiyorum. Tek derdim bu." ifadesini kullandı.Okulun çalışmaları tamamlandı
Türkiye Engelliler Film Okulu projesine değinen Karadeniz, "Bir senelik çalışma sonunda, Türkiye Engelliler Film Okulu'nun çalışmalarını tamamladık. Sektörün değerli 10 hocası, okulda ücretsiz ders verecek." bilgisini paylaştı.

Karadeniz, projesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından da destek beklediğini söyledi.
Okulda görsel sanatlar alanında engelli sanatçıları yetiştirmek istediğini dile getiren Karadeniz, şu değerlendirmede bulundu:

"Bir insanın eli, kolu olmayabilir, gözü olmayabilir. Ama engelin olması, senaryo yazmasına, kamera kullanmasına engel değil. Ben bunu göstermek istiyorum. Bu gençleri kurtarmak ve evlerinde kapalı kapılar arkasında kalan ve dışarı çıkamayan arkadaşlarımı, kardeşlerimi alarak, eğitmek, yüreklendirmek ve sektörde istihdam yaratmak istiyorum. Zaten Çınar filmini de engelli arkadaşlarımı yüreklendirmek için çektim."


YÖK'ün düzenlediği çalıştayın engellilerin eğitimi için önemli olduğunu aktaran Karadeniz, son 10 yılda engelli öğrencilerin okuma oranlarında artış yaşandığını, çalıştaydan çıkan sonuçlarla bu verilerin artacağını umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder